Minden országnak megvannak a saját szokásai, amik turistaként esetleg furcsák lehetnek számunkra. Íme az én holland-furcsaság-listám. Nem feltétlenül kifejezetten negatív dolgokról van szó -sőt, van ami kifejezetten pozitív-, csak szokatlanok, legalábbis nekem azok voltak.
Jéghideg csapvíz
Annyira hideg volt a csapból folyó víz, hogy gyakorlatilag fájt kezet mosni, emellett én inni se tudtam belőle rögtön, mert az ínyem is megfájdult. Valószínűleg nyáron, viszont langyos, mert gondolom, a szigetelég hiányának köszönhető.
A bicikliseknek MINDENHOL elsőbbségük van
Legalábbis ők ezt gondolják, és jobb ha -a túlélés érdekében- az ember gyalogosként is elfogadja ezt a tézist. Ugyanis hiába van átjáró, vagy hiába ők kanyarodnak rá egy másik útra, a gyalogosnak kell megállnia (vagy félreugrania, ha nem gondolkodott előre :D). Biztos azért van ez, mert a biciklivel azért nehezebb újraindulni, meg balesetmentesen megállni, mint autóval. Főleg úgy, hogy tényleg rengetegen vannak az úton, és baromira gyorsan haladnak, szóval ha én bicikliznék se nagyon mernék megállni, mert a hátam mögött lévők tuti elsodornak. Ugyanakkor, gyalogosként volt pár ijesztőbb helyzetem az első pár napban.
BÁRMIKOR elkezdhet esni az eső
És általában nem finoman szemerkél, hanem tényleg bőrig ázik az ember. Tíz perc múlva meg már híre hamva sincs, de ez nem sokat segít, ha az ember már csuromvizes. Viszont a szél az szerencsére nagyon erős, így gyorsan megszárítja a vizes ruhadarabokat, kivéve persze, ha újra elkezd esni...
Orrszívás
Főleg ebben a megfázós időszakban elég feltűnő, hogy minden második ember szívja az orrát. Szerintem ez egy elég gusztustalan dolog, de nem tudom hogy ők mit gondolnak az orrfújásról, és mennyire utáltak amikor ezt csináltam. Nem teljesen tudom, hogy a hollandok csak lusták elővenni a zsebkendőjüket, vagy nem is illik náluk nyilvánosan orrot fújni.
No cash
Meglepően sok helyen láttam ezt a feliratot (az itthoni nullához képest meg különösen). Persze a bolhapiacon Amszterdamban se lehet mindenhol bankkártyával fizetni, de boltokban sokkal jellemzőbb, hogy készpénzt nem fogadnak el, mint hogy kártyát. Gondolom, biztonsági okokból van ez, ugyanakkor nem rémlik, hogy más országban találkoztam volna ilyennel.
Kéri a blokkot?
A vásárlás végén a pénztáros megkérdi, hogy szükséged van-e a blokkra, és ha nem akkor nem nyomtatja ki. Ez egy kifejezetten pozitív megoldás, ugyanis egyfelől nem lesz tele a táskád fölösleges számlákkal, amiket két nap múlva, amikor eszedbe jut, úgyis kidobsz, másrészt nem generálnak fölösleges papírhulladékot, ha nem muszáj, így környezetvédő megoldás is.
Nyitva-tartás
A múzeumok jellemzően reggel 10 és délután 5 között vannak nyitva, de a boltok nyitva tartása is rövidebb, mint itthon. Este hét után pedig a Vörös lámpás negyeden kívül nem sok mindent lehet csinálni, maximum sétálni még egy kicsit a csatornák közt.
Látható, hogy nem kifejezetten problémásak a felsorolt dolgok, tényleg csak magyar szemmel szokatlanok. Ha esetleg eszetekbe jut még valami írjátok meg! :)
Ha tetszett kövessetek facebookon és instagramon, hogy ne maradjatok le az újdonságokról! :)